Dzisiaj jest Wtorek, 24 listopada 2020. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 6 dni

Historia Stawigudzkiego Festiwalu Muzyki Sakralnej

18 października miał się odbyć VIII Stawigudzki Festiwal Sakralny w Bartągu- liczyliśmy, że to będzie przełom w tegorocznej stagnacji związanej z korona wirusem. Z tego powodu nie odbyły się w tym roku sztandarowe imprezy, czyli „Kurlantka”, „Stawigudiada”, „Lato w Mojdach” i wiele innych. Już przed wakacjami liczyliśmy, że ten festiwal będzie pierwszą imprezą, która się odbędzie, wszystko było na dobrej drodze, zapięte na ostatni guzik- lawinowy przyrost zakażonych zmusił nas do odwołania kolejnego wydarzenia kulturalnego.

Nie pozostało nam nic innego jak wrócić wspomnieniami do tego co było. Pomysł zrodził się w roku 2013. Gmina Stawiguda nie ma Sali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia (obecnie po rozbudowie siedziby GOK taka sala w końcu powstanie) ale ma na około 10 000 mieszkańców aż 5 parafii i tyleż samo kościołów. Kościoły idealnie się sprawdzają jako miejsce organizacji koncertów, dlatego powstał pomysł aby nasz festiwal co roku zmieniał swoje miejsce i tak było do trzeciej edycji ( kolejno kościoły w Stawigudzie, Bartągu i Dorotowie). Od czwartej edycji osiadł na stałe w bartąskim kościele i tak jest do dzisiaj, a rolę przechodniej imprezy przejęły koncerty „Stawigudzkie kolędowanie” organizowane od roku 2017.

Głównym założeniem obu wydarzeń jest promocja zespołów, które działają na terenie naszej gminy , zapraszani są też goście z zewnątrz, a każdy koncert kończy występ zaproszonej gwiazdy. I festiwal zorganizowaliśmy 16 czerwca 2013 roku w kościele w Stawigudzie. Nasze największe obawy były związane z zainteresowaniem mieszkańców, nie spodziewaliśmy, że takiej muzyki będzie chciało słuchać wiele osób- ilość widzów przerosła nasze oczekiwania, co przekonało nas do tego, że impreza trafi na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez GOK. Zaprezentowały się chóry „Legenda” ze Stawigudy, „Konsonans” z Tomaszkowa i „Moderato” z Barczewa. Gwiazdą festiwalu był chór „Pro Forma” z Olsztyna pod dyrekcją prof. Marcina Wawruka.

Drugi festiwal zagościł w kościele w Bartągu dnia 30- 31 sierpnia 2014 roku. Pierwszego dnia odbyła się impreza towarzysząca- koncert zespołu kameralnego muzyki dawnej „Pro Musica Antiqua” pod dyrekcja prof. Leszka Szarzyńskiego. Następnego dnia usłyszeliśmy chóry „Cantores Bertugenses” z Bartąga, „Konsonans” z Tomaszkowa, „Legendę” ze Stawigudy, „Moderato” z Barczewa. Całość uświetnił koncert niekwestionowanej gwiazdy polskiej piosenki Alicji Majewskiej, której akompaniował przyjaciel, wybitny kompozytor Włodzimierz Korcz.

18 października 2015 roku przenieśliśmy się do kościoła w Dorotowie. Od tej edycji festiwal odbywa się w miesiącu październiku. Kościół o bardzo dobrej akustyce, dlatego nie było potrzeby używania nagłośnienia. Wysłuchaliśmy chórów „Moderato” z Barczewa, „Legenda” ze Stawigudy i miejscowy „Konsonans” z Tomaszkowa. Jako gwiazda zaprezentował się Zespół Muzyki Cerkiewnej „Kliros” pod dyrekcją Jana Połowianiuka. Jak się można domyślać przedstawił repertuar śpiewany w kościołach prawosławnych, rzadko wykonywany w kościołach katolickich.

Czwarta edycja przypadła na 9 października 2016 roku. Od tego roku festiwal na stałe przeniósł się do kościoła w Bartągu. Krótkie występy zaprezentowały miejscowe grupy: schola i „Cantores Bertugenses”. W koncercie głównym usłyszeliśmy „Legendę”, „Konsonans” i „Moderato”. Jako gwiazde mogliśmy posłuchać występujący w II edycji zespół prof. Leszka Szarzyńskiego „Pro Musica Antiquqa”.

Nasz mały jubileusz, czyli piąta edycja przypadł 8 października 2017 roku. Tradycyjnie festiwal odbywa się zawsze w niedziele zaraz po mszy świętej. Swoje koncerty przedstawiły te same chóry co w roku poprzednim. Jako gwiazdę zaprosiliśmy ponownie zespól „Pro Forma”, który uczestniczył wcześniej w I edycji w kościele w Stawigudzie. Zespół tworzy tylko kilka osób, jednak ich możliwości wokalne i profesjonalne aranżacje stworzone przez prof. Marcina Wawruka zachwycają słuchaczy, czego wyrazem były bisy i gromkie brawa publiczności.

7 października 2018 roku odbyła się szósta edycja festiwalu sakralnego- oczywiście w Bartągu. Oprócz koncertu chórów mogliśmy podziwiać niesamowitą grupę młodych ludzi liczącą ponad 20 osób, których łączy miłość do muzyki i Boga, co wyrażają w bardzo spontaniczny sposób w swojej muzyce. Koncert został bardzo ciepło przyjęty. Miło było popatrzeć jaką radość sprawia im wspólne muzykowanie.

Ubiegłoroczny festiwal odbył się 6 października. Jeżeli chodzi o gwiazdę, to jej repertuar trochę odbiegał od tematyki, ale podobnie było gdy podczas drugiej edycji śpiewała Alicja Majewska. Nasza gwiazda- zespół „Zdążyć przed Północą” wykonuje muzykę z nurtu poezji śpiewanej, pochodzą z Trójmiasta, tworzą go Grzegorz Radtke poeta, gitarzysta i wokalista, Janusz Wilke- gitara i Tomasz Wiczyński grający na kontrabasie. Ich profesjonalizm muzyczny nostalgiczne utwory pozwoliły się wyłączyć i przez te kilkadziesiąt minut przenieść się w inny swiat.

Jak już wiemy tegoroczny festiwal został odwołany, a raczej przeniesiony, bo liczymy, że jeżeli sytuacja wróci do normy postaramy się przeprowadzić go w innym terminie. Mały przedsmak tego co miało się odbyć niech odda kilka nagrań muzyki sakralnej w wykonaniu chóru „Konsonans” zarejestrowane 1 czerwca 2019 podczas koncertu z okazji 10- lecia zespołu. Linki poniżej:

Opublikowano: 2020-10-21 13:02:00