GOK Stawiguda

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Dzisiaj jest Środa, 12 grudnia 2018. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 0 dni

II Stawigudzkie Kolędowanie- podsumowanie

II Stawigudzkie Kolędowanie- podsumowanie

      Jest to nowa propozycja koncertu o tematyce bożonarodzeniowej. Obok przeglądu "Rogole", który ma już 18 lat i jest adresowany do młodszych, od roku ubiegłego wyszliśmy z propzycją dla nieco starszej publiczności. Ideą przyświecającą tym koncertom jest okres swiąt Bożego Narodzenia i tradycją śpiewania w tym okresie kolęd i pastorałek. W roku ubiegłym pozytywnie  naszą propozycję przyjął i udzielił nam gościny proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Gryźlinach ks. Marek Gbiorczyk. Takie jest założenie, że koncerty będą się odbywać w parafiach z terenu naszej gminy w okolicy Święta 3 Króli, co roku w innym i adresowany jest do zespołów działających na terenie naszej gminy i zaprzyjaźnionych z nami.

          Na ten rok zaplanowaliśmy koncert w Kościele pw. bł. Doroty z Mątów w Dorotowie. Proboszcz parafii, ks. Piotr Sroga nie krył zadowolenia, że ten koncert odbędzie się w jego parafii, mając też w pamięci III Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej, organizowany przez nas ponad 2 lata temu w jego kościele. Pierwszą częścią był udział uczestników we mszy św. o  godzinie 11.00 i zaraz po niej rozpoczęło się to ciekawe widowisko. Wystapiły 3 zespoły, które brały udział w roku ubiegłym, czyli Konsonans , Kosejder i Legenda, oraz zaproszony zespół zza miedzy "Swojska Nutka" z Olsztynka. Pierwszym punktem koncertu było wykonanie kolędy "Leżysz mały Jezusiczku"- jej tytuł jest częscią nazwy imprezy.

 

        Chór "Legenda" pod dyrekcją Danuty Nowakowskiej przygotował kolędy i pastorałki mniej znane jednak piękne, bo nikt chyba na świecie nie ma tylu wspaniałych kolęd starych i powstających współcześnie  niż my Polacy. Usłyszeliśmy: "Wigilia", "Kolędowy czas", Gdy Ziemię cichym snem", "Maleńka przyszła miłość" i "Betlejemska jasność".

 

         Zespół "Swojska Nutka" działa od wielu lat przy Klubie Seniora w Olsztynku. Początkowo był to tylko zespól wokalny. Od kilku lat akomaniuje im grupa instrumentalna, która pozytywnie zmieniła styl zespołu. Przedstawili program złożony z bardzo znanych utworów, jak i zupelnie nieznanych, w bardzo oryginalnych aranżacjach: "Bracia patrzcie jeno", "Jakież światło nad Betlejem", "Północ już była" i "Wśród nocnej ciszy".

 

 

Chór "Konsonans" z Tomaszkowa był poniekąd gospodarzem koncertu, gdyż większość jego członków, to mieszkańcy parafii Dorotowo, zresztą bardzo często koncertują w swoim kościele. Jesienią ubiegłego roku wydali swoją drugą już płytę "Nad Betlejem w ciemną noc" i to w większości utwory z tej płyty znalazły się w ich koncercie. Chór przez lata przyzwyczaił nas do tego, że wykonuje bardzo profesjonalnie utwory wielogłosowe na bardzo wysokim poziomie i nie inaczej było tym razem. Wykonali: "Tryumfy Króla Niebieskiego", " Nad Betlejem w ciemną noc", "O gwiazdo betlejemska", "Lulajże Jezuniu" i "Hej w Dzień Narodzenia". Tym razem dyrygentem był Daniel Kaczmarczik a akompaniował tradycyjnie Mirosław Kamiński.

 

Zespół "Kosejder" ze Stawigudy istnieje już 17 rok i od początku kierownikiem zespołu jest Witold Lubowiecki. Przez te lata dopracował się bardzo szerokiego repertuaru i to w różnych kategoriach i stylach, wydał jesienią ubiegłego roku swoją drugą płytę z 24 utworami muzyki popularnej i ludowej. Oczywiście nie są im obce kolędy ludowe ,warmińskie, pastorałki stare i współczesne. W repertuarze tym razem znalazły się utwory polskie współczesne i pastorałka zespołu Boney M z polskim tekstem ks. Marka Jagodzińskiego "Jasna kolęda" . Ponadto wykonali : "Przekażmy sobie znak pokoju", "Lulejże mi lulej", a wszystkich za serce najbardziej chwyciła ostatnia z nich "Kolęda dla nieobecnych".

          II Stawigudzkie Kolędowanie "Leżysz mały Jezusiczku ..." przeszło już do historii. Po odbiorze tego koncertu przez parafian i biorące udział zespoły  utwierdziliśmy sie w tym, że za rok znów zorganizujemy świąteczny koncert- w którym kościele się odbędzie- jeszcze decyzja nie zapadła- ale już dziś zapraszamy.

   

Film, który nagrał p. Eugeniusz Ziątek: 

https://www.facebook.com/eugeniusz.ziatek/videos/1550258165043887/     

Opublikowano: 2018-01-08 12:06:00

Powrót

Zdjęcia