GOK Stawiguda

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Dzisiaj jest Poniedziałek, 24 lutego 2020. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 0 dni

Podsumowanie VII Stawigudzkiego Festiwalu Muzyki Sakralnej

Podsumowanie VII Stawigudzkiego Festiwalu Muzyki Sakralnej

      Nieprzerwanie od roku 2013 w gminie Stawiguda organizujemy Stawigudzki Festiwal Sakralny. Nazwa odnosi się do gminy nie do miejsca gdzie się odbywa. Pierwsza edycja odbyła się w kościele w  Stawigudzie, druga w Bartągu, trzecia w Dorotowie- od czwartej edycji festiwal odbywa się w kościele w Bartągu.

       Ideą , która nam przyświeca jest promocja naszych miejscowych zespołów- a mamy ich wiele. Podobny zamysł przyświeca koncertom Stawigudzkie Kolędowanie, które odbywają się w styczniu. Każdy przygotowuje kilkunastominutowy program z utworami sakralnymi. Mogą to być części mszy, ale też pieśni religijne, utwory świeckie związane z tą tematyką. W tegorocznej edycji usłyszeliśmy gości z Barczewa chór „Moderato”, „Konsonans” z Tomaszkowa i „Legenda” ze Stawigudy.

      Nie traktujemy tej imprezy jako typowego festiwalu, zapraszamy niewiele zespołów, żeby była to forma koncertu i całość zamyka się w około 2 godzinach. Mimo, że wszyscy wykonują muzykę jednego gatunku, różnorodność styli poszczególnych chórów sprawia, że każdy z koncertów jest inny, tworząc razem bardzo urozmaiconą prezentację. Zapraszamy do obejrzenia fragmentów występów:

 

        Innym założeniem festiwalu jest koncert zaproszonej gwiazdy. Gościliśmy do tej pory Włodzimierza Korcza i Alicję Majewską, zespoły „Pro Forma”, „Musica Antiqua”, „Kliros” i „Mocni w wierze”. Tegoroczną gwiazdą był zespół „Zdążyć przed Północą”. Jest to trzech indywidualistów, którzy mimo tego potrafią stworzyć wspólnie niecodzienną atmosferę. Grupę tworzą : Grzegorz Radtke- autor tekstów, gitarzysta, harmonijka ustna, Mariusz Wilke- gitara solowa, i Tomasz Wiczyński- kontrabas. Kompozytorami utworów są wszyscy członkowie grupy. Ich muzyka z nurtu poezji śpiewanej przeniosła słuchaczy w inny wymiar, pozwoliła zapomnieć o codziennych troskach zrelaksować się. Ci którzy wysłuchali koncertu byli zespołem zachwyceni- oczywiście nie obyło się bez bisów. Posłuchajcie …

 

Opublikowano: 2019-10-07 11:34:00

Powrót