Dzisiaj jest Poniedziałek, 21 września 2020. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 1 dzień

Przegląd "Kurlantka" we wspomnieniach i liczbach

Dzisiejsze czasy w nieoczekiwany sposób zmieniają naszą rzeczywistość, nikt 2 miesiące temu nie pomyślałby nawet, że jakaś zaplanowana impreza może się nie odbyć.  Nasz przegląd „kurlantka odbywał się nieprzerwanie od 2003 roku, w tym roku miał się odbyć w miniony weekend- ale tak się nie stało. Byłaby to historyczna edycja , bo 18 –ta, czyli kurlantka osiągnęłaby pełnoletniość. Liczymy na to, że uda się ją przeprowadzić jeszcze w tym roku jesienią, ale na dzień dzisiejszy nikt takiej gwarancji nie da.

Mając na uwadze zaistniałą sytuację chcielibyśmy trochę powspominać i przypomnieć parę ciekawych faktów. Przegląd jest nierozerwalnie związany z halą sportową w Stawigudzie. Została oddana do użytku pod koniec maja 2003 roku, a już 22 czerwca odbył się „I Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych Stawiguda 2003”. Organizacja zbiegła się z powstaniem jesienią 2002 roku przy GOK- u chóru „Legenda”. Zaistniał wtedy problem z miejscami, gdzie zespół mógłby się zaprezentować , a przeglądów dla tego typu zespołów było mało. I wtedy wpadłem na pomysł- jeżeli przeglądów nie ma, to zrobimy go sami. Po ogłoszeniu regulaminu zainteresowanie nie było wielkie, dlatego myśleliśmy, że pomysł upadnie. W ostatniej chwili udało się zebrać 8 zespołów i pierwszy przegląd stał się faktem.

Chór "Legenda" - I edycja- poznajecie się na zdjęciu?

W pierwszych edycjach tradycją był koncert gwiazdy początkowo organizowany w naszym kościele, później przenieśliśmy je na halę. Występowały min. zespoły ; Bel Canto, ZPT Kortowo, Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka- podczas ich koncertu kilku studentów wychowania muzycznego  w Olsztynie zdawało egzamin dyplomowy z dyrygentury u prof. Benedykta Błońskiego.

Kapela "Kosejder" debiut w 2004 roku

Druga edycja zgromadziła podobną liczbę co pierwsza i trochę się obawialiśmy, że nasza impreza nie chwyciła, dlatego do trzeciej edycji przystępowaliśmy z mieszanymi uczuciami- niepotrzebnie, bo był to przełom, gdyż zgłosiło się 15 zespołów i od tej pory było już tylko lepiej. Nazwa własna , czyli „kurlantka” (pogodna ludowa pieśń warmińska) pojawiła się od 5 edycji, tj. 2007 roku, też w tej edycji zorganizowaliśmy jak do tej pory jedyny konkurs dla najlepszego chóru, zespołu śpiewaczego i ludowego (Kurlantka jest przeglądem, wykonawcy nie są oceniani). Przełomem w przeglądzie było zaangażowanie się Polskiego Radia Olsztyn w 2008 roku. Od kilkunastu lat cały materiał audio z naszego przeglądu i rozmowy z wykonawcami są emitowane w całości w programie niedzielnym „Raz na ludowo”.

Chór "Konsonans" debiutował w VIII edycji w 2010 roku

Przybywająca ilość zespołów sprawiła, że przesłuchania (w 9 edycji było ich 24) trwały cały dzień, dlatego od 10 edycji ( 2012 roku) Kurlantka odbywa się w sobotę i niedzielę. Liczba chętnych cały czas wzrasta i niestety co roku się zdarza, że musimy kilku zespołom odmawiać. W tym samym roku okazji jubileuszowej edycji została przygotowana płyta audio z poprzednich edycji.

Pierwszy koncert zespołu "Baby Ruśkie na XVI "kurlantce w 2018 roku

Zorganizowanie i przygotowanie logistyczne takiego przedsięwzięcia to praca wielu osób i instytucji. Tego nie widać, ale należy podkreślić, że przez lata współpracy nie tylko przy tej imprezie ale wielu innych wszystkie trybiki się pięknie zazębiają. Trzeba z tego miejsca podziękować wszystkim pracownikom i współpracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Gminy Stawiguda,  gospodarzom- czyli pracownikom Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Stawigudzie z obu budynków. Uczestnicy chwalą sobie nie tylko wspaniałą atmosferę na przeglądzie ale niespotykane gdzie indziej smaczne  obiady przygotowywane przez obie szkolne stołówki.

Podsumowując chciałbym podać kilka liczb. We wszystkich 17 edycjach wystąpił jeden zespół: chór „Legenda” z GOK, w 16 edycjach zaprezentował się zespół „Warmianki” z Miłakowa, w 15 „Kosejder” ze Stawigudy. Ogółem przez 17 lat na naszej scenie obejrzeliśmy 426 wystepów, razem według dokumentacji wystąpiły 6543 osoby. Najmniej osób wystąpiło w roku 2004 : 163 osoby, najwięcej w imprezie jednodniowej w roku 2011:  398 osób, w dwudniowej 2014 rok:  541 osób. Z osób organizujących we wszystkich edycjach pracowali: Barbara Rynduch, Witold Lubowiecki i Marcin Niemierza – w pierwszej edycji jako fotograf, pozostałe akustyk. Od roku 2008 wszystkie zespoły otrzymują jako statuetki rzeźby w drewnie muzykantów, instrumentów wykonane przez naszego miejscowego rzeźbiarza Wiesława Śnieżkę .

Tak wyglądała scena i "Kosejder" na ubiegłorocznej XVII "Kurlantce"

W roku ubiegłym odbyła się I edycja Warmińskiego Przeglądu dziecięcych Grup Folklorystycznych „Mała Kurlantka”. W tym roku też miała się odbyć i mamy nadzieję, że to nastąpi.  Póki co zapraszamy do archiwum naszych foto galerii z lat poprzednich: http://gok.stawiguda.pl/galeria i  na stronę galerii video, gdzie można znaleźć filmy z występów z poprzednich lat: http://gok.stawiguda.pl/strona-glowna/galeria-video-1

Opublikowano: 2020-04-27 14:58:00