Dzisiaj jest Wtorek, 10 grudnia 2019. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 3 dni

Relacja z rowerowych podchodów „ORIENTUJ SIĘ! W Lasach Łańskich” 24.08.2019

Rowerzyści lubią Łańskie Lasy, a lasy lubią rowerzystów! Dlatego już po raz czwarty w ramach RekreAKCJI 24.08.2019 r. odbyły się rowerowe podchody pod hasłem „Orientuj się! w Łańskich Lasach”. Organizatorami tego wydarzenia jest Gmina Stawiguda oraz Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie. W tym roku poszukiwanie kilkudziesięciu punktów kontrolnych trwało przez niemal całą sobotę, a w zabawie wzięło udział niemal 100 osób, w tym aż 30 ekip rodzinnych! Scenariusz tej edukacyjnej gry terenowej pozwolił na zabawę wszystkim zainteresowanym- od dzieci wiezionych w przyczepkach i fotelikach, poprzez młodzież i dorosłych, aż do aktywnych seniorów. Jak co roku cieszy fakt, że większość uczestników stanowili mieszkańcy gminy Stawiguda, ale jednocześnie pozytywny jest udział reprezentantów Olsztyna, Nidzicy, a nawet turystów z Warszawy.

Ta edycja była o tyle wyjątkowa, że wzięli w niej udział także biegacze z grupy Slow Jogging Olsztyn, którzy dobitnie pokazali, że warto rozszerzyć formułę imprezy o nową grupę uczestników.

Zgodnie z dobrymi doświadczeniami z lat poprzednich trasa w wersji podstawowej liczyła 15 km, a wariant dłuższy wynosił 30 km. Na tych dystansach należało odnaleźć 17 lub 27 punktów kontrolnych ukrytych w miejscach dokładnie opisanych w karcie startowej oraz wskazanych na mapie. Trasa przebiegała po najciekawszych fragmentach Lasów Łańskich w okolicach Stawigudy. Zadania w punktach kontrolnych były związane z przyrodą i geografią tego obszaru. Średni czas pokonania trasy zgodnie z instrukcjami to 2,5-3,0 godziny. Tempo jazdy i czas udziału nie miał oczywiście znaczenia, więc wszyscy czuli się zwycięzcami. Dlatego na metę wracali z szerokimi uśmiechami i satysfakcją. Czekał tam na nich bufet, możliwość wybrania nagrody gwarantowanej (koszulki sportowe, zestawy do łatania dętek, wydawnictwa o tematyce turystycznej, bidony, dzwonki) oraz losy na finałową loterię.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc i współpracę:

- sklep papierniczy Relex w Stawigudzie

- Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych

- Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

- FotoBiker

- W dziką stronę (przyrodnicze stoisko na punkcie kontrolnym)

Finałowe losowanie 25 zestawów nagród wśród wszystkich poprawnie wypełnionych kart startowych przeprowadzono 26 sierpnia 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie. Nagrody były podzielone proporcjonalnie na 4 kategorie: rodzina na trasie krótkiej i długiej oraz solo na trasie krótkiej i długiej. Zgodnie z zapowiedziami odbyło się tu także losowanie 3 atrakcyjnych nagród wśród najbardziej aktywnych uczestników wszystkich rowerowych imprez tegorocznej RekreAKCJI. Wylosowani szczęśliwcy otrzymają SMS z informacją o sposobie odbioru nagrody w Stawigudzie lub Olsztynie.

Relacja: Mirosław Arczak
Stowarzyszenie Aktywności Społecznej MŁYN