Dzisiaj jest Czwartek, 27 czerwca 2019. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 9 dni

Zapraszamy na XI Integracyjny Rajd Rowerowy Gościńcem Niborskim

Serdecznie zapraszamy na XI Integracyjny Rajd Rowerowy Gościńcem Niborskim, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2019 r. Startujemy z Olsztyna, Bartąga oraz Stawigudy by spotkać się w Rybakach przy ognisku!

Gościniec Niborski to oryginalny szlak, który miłośnikom dwóch kółek daje niepowtarzalną okazję przejażdżki prawdziwym średniowiecznym traktem. Setki lat temu wędrowali nim Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, a także biskupi i królowie. Trasa Gościńca Niborskiego, zwanego również traktem królewskim lub starym gościńcem, to część niegdyś bardzo ważnego traktu, który łączył Warszawę z Królewcem.

Współcześnie szlak rowerowy wiedzie z Olsztyna do Napiwody, gdzie łączy się z traktem biskupim z Bałd. Dalej prowadzi do Nidzicy, która w gwarze warmińskiej nazywana była Niborkiem (stąd nazwa Gościniec Niborski). W sumie z Olsztyna do Nidzicy do przejechania jest około 50 km.

Trasa prawie w całości prowadzi oryginalną, średniowieczną drogą. Większość tak ważnych traktów z tego okresu już dawno została pokryta asfaltem, ale ten na szczęście uniknął ich losu. Gościniec Niborski swoim pierwotnym charakterem pozwala namacalnie przekonać się, jak podróżowało się wieki temu. Miejscami na trakcie zachował się autentyczny, średniowieczny bruk.

Szlak wiedzie niemal równolegle do rzeki Łyny, głównie przez urokliwe lasy kompleksu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Nietrudno tu napotkać dorodnego jelenia czy innych dzikich mieszkańców lasu. Po drodze rowerzyści mijają ślady nieistniejących już wsi, a w końcowym odcinku wyjeżdżają poza granicę Warmii. Ale bez obaw– nie zabłądzą, bo szlak wiodący Gościńcem Niborskim jest dobrze oznakowany czerwonym kolorem.

MAPA GOŚCIŃCA NIBORSKIEGO

Rozkład jazdy:

- 09:30 Olsztyn (parking przed Biedronką na ul. Bartąskiej, os. Generałów)

- 10:00 Bartąg (parking przy piekarni)

- 10:30 Stawiguda (przy Urzędzie Gminy ul. Olsztyńska 10)- DYSTANS ok. 12 km w jedną stronę

- 12:30 Dojazd do Ośrodka Wypoczynkowego w Rybakach.

Mile widziane są oczywiście alternatywne trasy dojazdu. Byle tylko wszyscy dojechali na 12:30 na piknik w Rybakach :)

W programie wycieczki i pikniku:

- ciekawostki przekazywane przez Przewodnika PTTK

- ognisko

- konkursy sprawnościowe z nagrodami

- finałowa loteria dla wszystkich rowerzystów

* uczestnictwo bezpłatne!

Relacja z ubiegłorocznego rajdu:

Opublikowano: 2019-05-21 12:41:00