GOK Stawiguda

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Dzisiaj jest Piątek, 27 listopada 2020. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 3 dni

II spotkanie podróżnicze - Peru

 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania podróżnicze, podczas których odbędą się prezentacje wypraw z wielu zakątków świata. Posłuchać będzie można o różnych sposobach zwiedzania i odpoczywania.
 
W sezonie jesień-zima 2013/2014 przedstawione zostaną wyprawy z Indii, Peru, Islandii oraz Chorwacji. 
 
Opowieściom będzie również towarzyszyła kulinarna niespodzianka!
 
 
II spotkanie odbędzie się 
w czwartek 12 grudnia 2013 r. o godzinie 18:00 
w świetlicy „Dom Warmiński” w Tomaszkowie (ul. Żurawia 3). 
 
Przedstawiona zostanie relacja z wyprawy
Małgorzaty Burdalskiej "Zrozumieć Peru".
 
 
 
Podczas spotkania będzie można obejrzeć
wystawę malarstwa Agnieszki Przełomiec
inspirowanego klimatami Ameryki Południowej.
 
 
Miejsce spotkania:
 
Zapraszamy!

____________________________________________________________________________________________________

Relacja z II spotkania Klubu Podróżnika - Peru

Kolejne spotkanie podróżnicze za nami. 12 grudnia 2013 r. o godzinie 18:00 w świetlicy „Dom Warmiński” w Tomaszkowie spotkaliśmy się by posłuchać opowieści Pani Małgorzaty Burdalskiej o Peru.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac malarskich Pani Agnieszki Przełomiec, inspirowanych klimatami Ameryki Południowej, za którą bardzo dziękujemy. Wspaniałe, kolorowe płótna doskonale wpisywały się w opowieści, zdjęcia, smakołyki oraz muzykę z tamtych stron.

 

Pani Małgorzata podróżowała z zaprzyjaźnionym małżeństwem. Cała wyprawa trwała kilkanaście dni i odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2013 r. Wynajętym busem z pomocą przewodnika- Polaka, który mieszka w Peru od kilkunastu lat uczestnicy przebyli znaczne odległości i dzięki temu mogli zobaczyć miejsca trudniej dostępne i rzadziej odwiedzane przez turystów.

Na pokazanych fotografiach i filmikach można było zobaczyć drogi, którymi poruszano się po górach. Niezwykle strome zbocza, wąskie kamieniste drogi i obsuwające się pod wpływem deszczu odłamki skalne przyprawiały widzów o dreszcze. Zobaczyliśmy również tajemnicze rysunki- naziemne geoglify, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta lub figury geometryczne. Niezwykła różnorodność miejsc odwiedzanych przez Panią Małgorzatę oraz jej towarzyszy pokazała jak ciekawy jest to zakątek świata. Można tam zobaczyć wybrzeże Oceanu Spokojnego oraz ogromne powierzchnie pustynne i rozsmakować się w surfingu po piasku.

Atmosfera tego kraju, krajobrazy oraz kolorowi, niziutcy ale zawsze uśmiechnięci mieszkańcy sprawili, że Pani Małgorzata zakochała się w tym miejscu i już planuje kolejną podróż, tym razem na dłużej.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie za przygotowaną prezentację oraz organizację poczęstunku. Mieliśmy okazję spróbować Empanadas (pierożki) z manioku i pieczarek, sałatkę z quinoi (komosa ryżowa, roślina uprawiana w Ameryce Pd., od 5000 lat przez Indian) oraz na słodko Picarones z sosem z chankaka (donaty z sosem z melasy). Potrawy zostały przygotowane przez kolumbijskiego kucharza, który na co dzień prowadzi firmę Cateringowa AGA w Kortowie, p. Jairo Cardozo Barajas'a. Wszystko było pyszne!

 

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika, które odbędzie się w drugiej połowie stycznia 2014 r. Będzie można posłuchać oraz zobaczyć relację z szalonej wyprawy do magicznej Islandii.

Ewelina Sugajska

GOK Stawiguda