GOK Stawiguda

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Dzisiaj jest Piątek, 27 listopada 2020. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 3 dni

Relacja z VI spotkania Klubu Podróżnika- Sri Lanka- podróż motocyklem

 

W czwartek 10 kwietnia 2014 w świetlicy w Tomaszkowie odbyło się już VI spotkanie w Klubie Podróżnika– tym razem piękną wyspę SRI LANKĘ (dawny Cejlon), poznaliśmy z relacji podróżników Piotra Pętlaka i Tomka Sarnowskiego, którzy w lutym tego roku podróżowali po wyspie w 5-cio osobowej grupie... motocyklami (Honda 250 i Bajaj 250).

Podróż trwała 2 tygodnie – a ambicją motocyklistów było przemierzenie trasy 2500km po bezdrożach... Dzięki temu mogliśmy na zdjęciach zobaczyć dziką przyrodę (park Horton Planis), tereny jeszcze nie zdeptane przez turystów, małe wioseczki i ich gościnnych mieszkańców (kolacja w wiosce Kurulawana). Wrażenie robiły ciągnące się na ogromnych przestrzeniach plantacje herbaty malowniczo położone na stokach gór. Mało kto z nas wiedział, że herbata w Sri Lance zbierana jest nadal tylko ręcznie.

Może dlatego tak bardzo nam smakowała herbata firmy Mackwoods, którą mogliśmy degustować dzięki podróżnikom. Smacznym dodatkiem do oryginalnej herbaty była babka herbaciana ale dopiero bardzo pikantna potrawa (kurczak w przyprawach) przygotowana wg autentycznego przepisu z tej pięknej wyspy oddała klimat drugiej części naszego spotkania. W tej części został pokazany film z wyprawy, kręcony kamerami umieszczonymi na kaskach podróżników– widzieliśmy nie tylko bezdroża ale kilka „wywrotek” ale też zachwycające puste plaże (Taugale) i „ekologiczne” hotele (Habarana – nocleg w dżungli). Jakby mało było wrażeń, podróżnicy udokumentowali również groźnie wyglądający rafting na rzece Kitulgala. Podkreślali, że Sri Lanca to wspaniały kraj, przyjaznych ludzi, pięknych terenów i niezapomnianych widoków.

Tradycyjnie, po prezentacji długo jeszcze trwała rozmowa przy herbatce z podróżnikami i widać było pewien niedosyt.

Uczestnicy spotkania z ulga przyjęli informację, że po przerwie, od października rozpocznie się druga edycja spotkań w Klubie. Uhonorowani piękną zakładką do książki z logo Klubu i adresami obiecali, że prześlą swoje uwagi i propozycje na następna edycję.

Organizatorki podkreśliły, że „przerwa” w Klubie to czas na rekreację a także poznanie najbliższych pięknych okolic. Poleciły szczególnej uwadze trasę kajakową rzeką Marózką, która nie ma sobie równych w całej Polsce.

Z satysfakcja odnotowały również pierwsze efekty działalności Klubu– podróż stałej „klubowiczki” do Peru.

Czekamy na dalsze podróże!

Do zobaczenia w październiku.

Urszula Dobrzańska
Ewelina Sugajska
Elżbieta Schubert