GOK Stawiguda

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Dzisiaj jest Piątek, 27 listopada 2020. Do najbliższego wydarzenia pozostało: 3 dni

IV spotkanie podróżnicze - Hiszpania

 
IV spotkanie odbędzie się 
w czwartek 24 lutego 2014 r. o godzinie 18:00 
w świetlicy „Dom Warmiński” w Tomaszkowie (ul. Żurawia 3). 
 
Przedstawiona zostanie relacja z pielgrzymki
ks. Piotra Srogi szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela
"Camino de Santiago. 800 km z plecakiem".
 
 
Zapraszamy!
 
________________________________________________________________________________________
 

Relacja z IV spotkania Klubu Podróżnika- Hiszpania

 

W tłusty czwartek 27 lutego 2014 roku o godzinie 18:00 w licznym gronie spotkaliśmy się po raz kolejny w świetlicy „Dom Warmiński” w Tomaszkowie. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć księdza Piotra Srogę z parafii bł. Doroty z Mątów w Dorotowie, który zaprezentował zdjęcia oraz opowiedział o swojej pielgrzymce szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela.

 

Nasz doświadczony mówca przybliżył informacje historyczne o jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych do katedry w Santiago de Compostela znajdującym się w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Według przekonań pielgrzymów w katedrze znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Droga św. Jakuba istnieje od ponad tysiąca lat i oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która również symbolizuje pielgrzymów. Szlaków prowadzących do katedry jest wiele i można do niej dotrzeć z różnych zakątków świata.

Dowiedzieliśmy się o różnych sposobach pielgrzymowania. Najbardziej wymagającym z nich jest poruszanie się pieszo z plecakiem. W taka podróż można wybrać się również na rowerze, konno lub z pomocą osła. Każdy dostosowuje odległość oraz sposób do własnych możliwości. Ksiądz Piotr wraz ze swoją grupą poruszał się pieszo i pokonał około 800 km w niecały miesiąc. Taka wyprawa jest czasem na wejrzenie w głąb siebie, wyciszenie, zdystansowanie do codziennych spraw. Pielgrzymi zabierają często ze sobą kamień symbolizujący jakiś problem, z którym chcieliby sobie poradzić. Gdy dotrą do celu mogą kamień zostawić z nadzieją, że problem nie powróci lub zostanie rozwiązany.

Opowieść była bardzo inspirująca i jestem pewna, że po tym spotkaniu zyskała nowych zwolenników. Dowiedzieliśmy się również, o tegorocznych planach na kolejną pielgrzymkę do Santiago de Compostela. W związku z tym, chętni muszą już teraz zacząć pracę nad kondycją fizyczną by podołać wyzwaniu.

 

Tłusty czwartek narzucił temat naszej kulinarnej niespodzianki, dlatego właśnie mieliśmy stół pełen pysznych pączków oraz faworków przyniesionych również przez uczestników spotkania, którym bardzo serdecznie dziękujemy.

Prezentacji towarzyszyły prace plastyczne wykonane przez dzieci ze świetlicy w Gryźlinach oraz Tomaszkowie. Inspiracją do ich powstania był oczywiście nasz gość oraz podjęty temat pielgrzymki szlakiem św. Jakuba.

Księdzu Piotrowi Srodze serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkanie KLUBU PODRÓZNIKA, które odbędzie się w drugiej połowie marca 2014.

Do zobaczenia!
 

Ewelina Sugajska

GOK Stawiguda