GOK Stawiguda

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Dzisiaj jest Wtorek, 11 sierpnia 2020.

KLUB PODRÓŻNIKA/ V edycja/ 4 spotkanie- Antarktyda 25.01.2018

KLUB PODRÓŻNIKA/ V edycja/ 4 spotkanie- Antarktyda 25.01.2018

W czwartek 25 stycznia 2018 r. odbyło się czwarte spotkanie w Klubie Podróżnika. Tym razem dwóch kapitanów jachtowych: Robert Szklanny i Bogdan Kula opowiedzieli nam o swojej żeglarskiej przygodzierejsie przez Horn na Antarktydę na jachcie s/y Selma Expeditions na przełomie stycznia i lutego 2017 r. Trasa rejsu wiodła z Ushuaia (Argentyna), wokół Przylądka Horn przez Cieśninę Drake'a i z powrotem. Opłynięcie Przylądka Horn jest niezwykłym wyczynem żeglarskim i ci którzy tego dokonali należą do Bractwa Kaphornoców i mogą nosić specjalne żółte chusty. W takich właśnie wystąpili nasi goście.


Rejs trwał 23 dni i jak na lato przystało zdarzały się słoneczne dni. Takiej sprzyjającej pogodzie zawdzięczamy pokaz zachwycających zdjęć z krainy lodu. Dzięki nakręconym filmikom mogliśmy obejrzeć „taniec humbaków” czy sceny z życia pingwinów z wątkiem kryminalnym („kradzież bezcennych kamyków”). Sporo też dowiedzieliśmy się jak wygląda życie na jachcie w tak ekstremalnych warunkach- poruszanie się po pokładzie, wachty a nawet mycie się czy suszenie rękawic. W drodze powrotnej pogoda zmieniła się diametralnie i załoga zmagała się z silnym sztormem. Słuchaczom bardzo podobał się również wątek kulinarny– imponujące było gotowanie na jachcie- jak w renomowanej restauracji, wszystko na gorąco– nawet było urodzinowe ciasto upieczone przez załogę. Nie musieliśmy sobie wyobrażać tych smaków, bo nasz gość- kapitan Bogdan Kula uraczył nas argentyńską wołowiną specjalnie macerowaną w zalewie cebulowej– pyszności! Pięć gwiazdek Michelin! Niestety przepis jest tajemnicą kucharza.
Spotkanie było tak ciekawe, że nikt nie zauważył, że trwało 2 godziny– rekord Klubu Podróżnika. Nasi kapitanowie mają przed sobą kolejny rejs– tym razem gorące Karaiby! Stopy wody pod kilem!
A my czekamy w przyszłej edycji na kolejną relację.


Relacja: Ula Dobrzańska
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Tomaszkowo”

Opublikowano: 2018-01-29 10:14:20

Powrót