W niedzielę 21 lipca 2024 roku podczas spływu kajakowego zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie i Gminę Stawiguda w ramach RekreAKCJI pogoda dopisała. Było słonecznie i w miarę bezwietrznie – podczas płynięcia leśnym odcinkiem rzeki Marózki słońce delikatnie przebijało się przez cień drzew, zaś podczas etapu przez jezioro Maróz wiatr nie utrudniał wiosłowania.

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy spotkali się na przystani w Pluskach i udali się busami do miejsca wodowania kajaków. Podczas jazdy mieli okazję z okien samochodów podziwiać Lasy Łańskie, zabudowania folwarczne wsi Nadrowo oraz fragment rezerwatu „Bagna Nadrowskie”, w którym ochronie podlega między innymi żółw błotny.

Kajaki zostały zwodowane na małym jeziorze Myślica. Krótka informacja od ratownika WOPR na temat bezpieczeństwa w kajakach, kilka słów od przewodnika o trasie i mijanej okolicy i… spływ czas zacząć.

Z jeziora Myślica skierowaliśmy się ku ceglano-kamiennemu wiaduktowi, po którym przebiega droga do Waplewa. Prawie kilometrowy odcinek rozlewiska prowadzącego do głównego nurtu rzeki Marózki okazał się miejscami trudny do pokonania ze względu na gęste łachy moczarki kanadyjskiej oraz mocno zarośnięte szuwarami brzegi.

Po krótkim odpoczynku, już na Marózce, i krótkiej pogadance przewodnika o samej rzece, historii oraz florze i faunie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, wszyscy wyruszyli na najciekawszy etap spływu. Trasa wiodła przez silnie meandrującą w cieniu drzew rzekę, a powalone gdzieniegdzie drzewa dodawały wyprawie tajemniczości. Można było w ciszy delektować się pięknem mazurskiej przyrody.

Po przepłynięciu kilku kilometrów dotarliśmy do jeziora Maróz. Chwila odpoczynku, a także pamiątkowe grupowe zdjęcie. Ponadto kilka słów od przewodnika o jeziorze i związanych z nim ciekawostkach oraz o Paulu Schwesigu i należącym do niego przed II wojną światową gospodarstwie rybackim w Szwaderkach. Teraz tylko cztery kilometry spokojnego płynięcia przez jezioro do wsi Marózek, w której na plaży zakończyliśmy spływ i busami wróciliśmy do miejsca zbiórki – przystani w Pluskach.

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Kisielew

Koordynatorka RekreAKCJI: Ewelina Bladosz