W niedzielę 25 sierpnia 2024 roku odbył się ostatni w tym sezonie spływ kajakowy rzeką Marózką. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie w ramach RekreAKCJI. Mimo końca wakacji, pogoda dopisała, podobnie jak uczestnicy, którzy licznie wzięli w nim udział.

Po spotkaniu się na przystani w Pluskach i udaniu busami do miejsca wodowania kajaków na jeziorze Myślice, uczestnicy rozpoczęli swoją kajakową przygodę. Na początek, po pamiątkowym zdjęciu, wszyscy skierowali się za przewodnikiem wąskim kanałem wypływającym z jeziora w stronę właściwego nurtu Marózki. Ten odcinek, aczkolwiek bardzo malowniczy, okazał się też największym wyzwaniem– gęsta wodna roślinność w niektórych miejscach utrudniała płynięcie.

Po kilkuset metrach rzeka stała się szersza, a palące słońce mniej doskwierało, gdyż ta część spływu prowadziła Marózką wśród licznie porastających brzeg starych olch i sosen. Z góry, spośród listowia przebijały się tylko promienie słońca, tworząc w bystrym nurcie świetlne refleksy. Dopiero tutaj było widać piękno rzeki Marózki– płytka, szeroko rozlana, z szybkim biegiem wody i licznymi zakolami. Wokół zaś lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. W trakcie tego odcinka tradycyjny krótki odpoczynek na wysłuchanie przewodnika oraz regenerację sił przed kolejnym etapem, tym razem przez jezioro Maróz.

Ponieważ tego dnia wiał w miarę mocny wiatr, tafla jeziora była lekko pofalowana. Na szczęście dla uczestników i ich sił, wiatr wiał w plecy, niejako ułatwiając przemieszczanie się tym pięknym, rynnowym akwenem. Spływ zakończyliśmy na plaży przy wsi Marózek, skąd wszyscy wrócili busami do Plusek. Tam, dla chętnych, zostało jeszcze zorganizowane na przystani ognisko.

Tym spływem kończymy sezon kajakowy realizowany w ramach RekreAKCJI. Ogromne podziękowania kierujemy dla całego zespołu, dzięki któremu realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa:

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie- Ewelina Bladosz/ koordynacja
Gmina Stawiguda i Wójt Gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz