Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Joanny Rostańskiej pt. „Kolor ma znaczenie”, który odbędzie się w sobotę 28 września 2024 r. w Galerii Leśnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie przy ul. Leśnej 2 o godz. 12:00.

Wystawę będzie można oglądać do 22 października 2024 r. w Galerii Leśnej GOK Stawiguda od pon. do pt. w godzinach otwarcia placówki. W celu umówienia konkretnego terminu obejrzenia wystawy prosimy o kontakt telefoniczny.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie ze wsparciem Gminy Stawiguda.

Joanna Rostańska

Dyplom ze specjalnością w malarstwie otrzymała na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W tym samym roku ukończyła Kurs Historii Sztuki i Literatury w Colegio de Espaňa w Salamance (Hiszpania). Również  studiowała w Akademii San Carlos w Meksyku, należącej do Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Miasta Meksyk.

Zajmowała się litografią, grafiką artystyczną w kolorze i rysunkiem.  Obecnie zajmuje się malarstwem. Brala udział w wielu  wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i na świecie min. w Meksyku, USA, Portoryko, Kolumbii, Chile, Urugwaju, Argentynie, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Włoszech, na Litwie i Ukrainie, i w Japonii.

W Meksyku mieszkała ponad 25 lat. Podczas tego pobytu  współuczestniczyła w bardzo wielu projektach z tancerzami, muzykami, poetami. Pracowała tez m.in. w profesjonalnej pracowni litografii „Leo Acosta” jako rysownik, w Wydawnictwie „Dabar” jako ilustratorka i jako wykładowca rysunku, historii sztuki i technik graficznych na czterech uniwersytetach: Nuevo Mundo („Nowy Świat”), „Cuautitlán Izcalli”, Iberoamerykańskim i Anáhuac.

Pracowała również przez kilka lat w Muzeum José Luis Cuevas, jako przewodniczka po tym Muzeum i w Dziale Edukacyjnym. Uczestniczyła wraz z innymi artystami w tworzeniu monumentalnej tkaniny na esplanadzie Muzeum Rufino Tamayo w mieście Meksyk i przy wykonywaniu muralu w Ambasadzie Kostaryki.

Uczestniczyła również w wystawach w Polsce: Warszawie, Opolu, Olsztynie, Barczewie, w dziesięciu wystawach w regionie zorganizowanych w roku 2015-2016 przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie „Areszt Sztuki”: „Dziesięć wystaw na dziesięciolecie” w: Olsztynie, Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim, Głotowie, Ornecie, Bartoszycach, Elblągu, Ostrołęce, Dobrym Mieście.

W czerwcu 2018 roku otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Koordynatorka wystawy: Ewelina Bladosz

Plakat_Galeria_Lesna_Joanna_Rostanska_2024_na_strone_GOK.jpg