Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt ponownie zaprosić Państwa na ciekawe wydarzenie- spotkanie autorskie ze Stanisławem Stefanowiczem oraz wystawę fotografii pt. „Obiekty i urządzenia hydrotechniczne Południowa Warmia”. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 1 października 2024 r. o godz. 17:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie przy ul. Leśnej 2.

baner_dlugi_obiekty_hydrotechniczne_2024.jpg

Organizatorem spotkania jest Gminny Ośrodek kultury w Stawigudzie. Działanie wspiera Gmina Stawiguda.

Stanisław Stefanowicz jest autorem publikacji „Obiekty i urządzenia hydrotechnicze. Południowa Warmia. Majdy, Warszawa 1997-2020” oraz „Kościoły, kaplice, kapliczki, krzyże przydrożne. Południowa Warmia. Okolice Jeziora Wulpińskiego. Wycieczki rowerowe 1997 – 2003”. W maju tego roku mieliśmy okazję gościć pana Stanisława, który opowiedział nam o kapliczkach warmińskich.

Podczas wtorkowego spotkania tematem będą ciekawe stare i nowe urządzenia hydrotechniczne na Południowej Warmii, tym razem w formie slajdów ilustrujących przykłady zawarte w albumie: „OBIEKTY HYDROTECHNICZNE POŁUDNIOWA WARMIA”. Zdjęcia kilkunastu z nich można będzie też obejrzeć na stacjonarnej wystawie. Wiele ze starszych urządzeń to efekt rozumnego zagospodarowywania Warmii i Mazur już od średniowiecza, przede wszystkim jednak na przełomie XIX i XX wieku. Po wielu zostały jedynie ślady, część funkcjonuje nadal. Mosty, tamy, jazy, przepusty, śluzy, kanały, młyny, tartaki, stawy rybne, ujęcia wody, poldery, pomosty, pompy osadzone w niezwykle urozmaiconym, polodowcowym terenie to tylko najważniejsze z nich. Wszystkie świadczą o planowej gospodarce zasobami wodnymi, prowadzonej tu przez całe pokolenia, o wysokiej kulturze inżynierskiej projektantów, wykonawców i użytkowników.

Pan Stanisław opisał je z punktu widzenia turysty – laika, analizując zebrane przez lata zdjęcia. Początkowo, w wielu przypadkach, były jedynie amatorską rejestracją ich lokalizacji przy okazji dokumentowania eskapad „kapliczkowych” – inaczej w wiele miejsc nie udałoby się dotrzeć! W żadnym wypadku zdjęcia te nie stanowią elementów profesjonalnej dokumentacji, taka zapewne istnieje w lokalnych archiwach. Zamysłem było zwrócenie uwagi na tajemniczość starych konstrukcji w przepięknym krajobrazie. Podświadomie jednak zawsze były one dla pana Stanisława ważne – do obowiązku należało wykonanie pamiątkowego zdjęcia na kolejnej przeprawie mostowej, przy źródlisku, czy przy terenowej pompie, wręcz prowokujących do uwieczniania się na ich tle.

Nałożenie tematyczne zainteresowań warmińskimi kapliczkami i urządzeniami hydrotechnicznymi omawiane było podczas majowej wystawy fotograficznej, dotyczącej albumu: „KOŚCIOŁY KAPLICE KAPLICZKI KRZYŻE PRZYDROŻNE POŁUDNIOWA WARMIA WYCIECZKI ROWEROWE”. Kontynuacją tamtej wystawy są prezentowane teraz w galerii rzeźby modeli kapliczek, które pan Stanisław wykonał w ciągu ostatnich czterech lat. W miarę możliwości starał się je „wyposażyć” w figurki wotywne i schematy sygnaturek, choć odwzorowanie ich w drobnej skali wymagało znacznych uproszczeń. Nawet w tej skali można docenić bogactwo form stosowanych tak powszechnych w kościołach gotyckich. Zasadą obowiązującą przy każdym remoncie jest uczytelnienie rysunku układu cegieł i podkreślenie kunsztu murarskiego tutejszych rzemieślników.

Zapraszamy do galerii i na spotkanie autorskie, licząc na Państwa udział w dyskusji.

Koordynatorka: Ewelina Bladosz

plakat_obiekty_hydrotechniczne_2024_na_strone_GOK.jpg