W miniony wtorek, 1 października 2024 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie odbyło się kolejne spotkanie autorskie z niezwykłym pasjonatem lokalnej historii – Stanisławem Stefanowiczem. Tym razem tematem przewodnim były „Obiekty i urządzenia hydrotechniczne Południowa Warmia”, czyli zbiór materiałów zebranych w obszernej publikacji pod tym samym tytułem, którą autor przybliżył uczestnikom wydarzenia.

Pana Stanisława mieliśmy okazję poznać już wcześniej, podczas majowego spotkania, na którym omawiał „Kapliczki warmińskie w Gminie Stawiguda”. Ten temat również został wydany w formie książki zatytułowanej „Kościoły, kaplice, kapliczki, krzyże/ Południowa Warmia/ Wycieczki rowerowe 1997-2022”.

Podczas październikowego spotkania zgromadzeni goście mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się więcej o mało znanych, ale niezwykle ważnych obiektach hydrotechnicznych, takich jak mosty, groble, kanały, a także mniejsze urządzenia, które odgrywają kluczową rolę w historii i współczesności Południowej Warmii. Pan Stefanowicz, jako badacz tych konstrukcji, przybliżył ich historię, funkcje oraz ciekawostki z nimi związane, opowiadając z pasją i zaangażowaniem, które udzieliło się wszystkim obecnym.

Nie zabrakło również niespodzianki – oprócz omawiania hydrotechniki, pan Stanisław zaprezentował własnoręcznie wykonane miniatury warmińskich kapliczek, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników. Te misternie wykonane rzeźby były dopełnieniem niezwykle inspirującego wieczoru, w którym tradycja spotkała się z techniką, a sztuka z historią.

Na zakończenie spotkania zebrani mieli okazję porozmawiać z autorem, zadawać pytania i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Wydarzenie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami dla pana Stanisława za kolejny niezapomniany wieczór pełen ciekawostek i lokalnej historii.

Dziękujemy wszystkim za udział a panu Stanisławowi gratulujemy niezwykłej pasji i determinacji w realizacji swoich planów!

Zespół GOK:

Witold Lubowiecki- prowadzenie spotkania