We wtorek, 15 października 2024 roku, sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie wypełniła się miłośnikami podróży, którzy przyszli na pierwsze spotkanie X edycji KLUBU PODRÓŻNIKA. Tym razem gościem był Jan Filipski, który opowiedział o swojej fascynującej wyprawie do Nepalu, zatytułowanej „NEPAL – U stóp Himalajów”.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem przybyłych gości przez organizatorów- Ewelinę Bladosz z Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie oraz Ulę Dobrzańską ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo oraz Wójta Gminy Stawiguda- Michała Kontraktowicza.

Prezentacja Jana Filipskiego rozpoczęła się od opowieści o Indiach – kraju, który stał się pierwszym przystankiem na jego drodze do Nepalu. Filipski szczegółowo opisał wrażenia z pobytu w New Delhi, gdzie kontrastujące ze sobą tłumy i chaos miasta były jednocześnie fascynujące i przytłaczające. Wspominał także o duchowej atmosferze w Varanasi, gdzie święty Ganges, czczony przez tysiące Hindusów, wywarł na nim niezatarte wrażenie. Nie zabrakło również wzmianki o Taj Mahal, jednym z siedmiu cudów świata, który podróżnik określił mianem „prawdziwego klejnotu architektury”.

Następnie przeniósł słuchaczy do Nepalu, gdzie granicę przekroczył pieszo. Filipski opisał malowniczą drogę do Pokhary, u podnóża świętej góry Nepalczyków – Machhapuchhre (6997 m n.p.m.). Stąd, jak wyjaśniał, rozpoczęła się trudna, ale niezwykle satysfakcjonująca wędrówka do Annapurna Base Camp (4131 m n.p.m.), skąd roztaczał się niezapomniany widok na Annapurnę, uznawaną za jeden z najpiękniejszych ośmiotysięczników świata (8091 m n.p.m.).

Podróżnik opowiedział także o wizycie w Kathmandu, stolicy Nepalu, gdzie udało mu się zobaczyć Kumari – żyjącą boginię, której obecność była dla niego ciekawym doświadczeniem.

Podczas całego spotkania publiczność słuchała historii, które Jan Filipski wzbogacił licznymi zdjęciami oraz filmikami oddającymi zarówno majestat gór, jak i duchowy charakter Nepalu. Po zakończeniu prelekcji, słuchacze mieli okazję zadać pytania, na które gość chętnie odpowiadał, dzieląc się dodatkowymi ciekawostkami ze swoich podróży.

Pierwsze spotkanie X edycji KLUBU PODRÓŻNIKA okazało się niezwykle udane, a Jan Filipski z pewnością zainspirował wielu uczestników do realizacji własnych marzeń o podróżach w egzotyczne zakątki świata. Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo, serdecznie zapraszają na kolejne spotkania, które z pewnością dostarczą równie fascynujących historii.

Wstęp na wszystkie wydarzenia KLUBU PODRÓŻNIKA jest wolny, a osoby chętne do podzielenia się swoimi podróżniczymi przeżyciami mogą skontaktować się z koordynatorką, Eweliną Bladosz.

Kontakt: Ewelina Bladosz
Tel.: 780 525 406