Artykuły
Kategorie

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Zespołu Tkactwa Artystycznego pt. „Malowane inaczej”, który odbędzie się we wtorek 06 maja 2025 r. w Galerii Leśnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie przy ul. Leśnej 2 o godz. 17:30.

 

Wystawę będzie można oglądać do 10 czerwca 2025 r. w Galerii Leśnej GOK Stawiguda od pon. do pt. w godzinach otwarcia placówki. W celu umówienia konkretnego terminu obejrzenia wystawy prosimy o kontakt telefoniczny.

 

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie ze wsparciem Gminy Stawiguda.

 

 339339_Zbigniew_Woźniak.jpg

 

Zespół Tkactwa Artystycznego

 

Wystawa tkaniny „Malowane inaczej” jest częścią dorobku twórczego 14 pań Zespołu Tkactwa Artystycznego działającego przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

 

W 2024 roku Zespół obchodził jubileusz 40-lecia istnienia. Ilość prac wykonanych przez te 40 lat jest duża a o pracowitości pasji i talentach pasjonatek tkactwa świadczą liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach wojewódzkich, a szczególnie na dwóch prestiżowych przeglądach ogólnopolskich, które odbywają się co dwa lata w Bydgoszczy i co trzy lata w Turku. Prace wystawiane były na wielu wystawach zbiorowych w Olsztynie i w województwie. Uczestniczki Zespołu miały także wystawy indywidualne.

 

Obecnie jest to jedyna grupa tkacka w Olsztynie z tak dużym dorobkiem twórczym. Uwieńczeniem pracy twórczej Zespołu było uzyskanie w 2019 roku nagrody  „Złote czółenko” dla najlepszego koła tkaczy nieprofesjonalnych, przyznanej na XII Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej w Turku.

 

Na wystawie prezentujemy 28 tkanin. Tematyka tkanin jest różnorodna, nawiązuje do tradycji, architektury i przyrody regionu Warmii i Mazur. W swojej pracy tkaczki inspirują się malarstwem, fotografią, czerpią pomysły z własnej wyobraźni.             

           

Prezentowane prace to w większości gobeliny tkane na ramie tkackiej, na podstawie kartonu malarskiego, technika pochodzi z Francji z II połowy XVII wieku. Podstawą tkaniny jest osnowa lniana, wątkiem najczęściej jest wełna lub włókna wełnopodobne, czasem bawełna, len, juta, sizal. Efekt malarskości prac uzyskiwany jest poprzez łączenie, melanżowanie różnorodnych nitek wątku w taki sposób aby uzyskać płynne przejścia kolorystyczne. Często w trakcie pracy lub po jej ukończeniu wykonuje się brosz, czyli wyszywanie potrzebnych linii lub innych detali („Pejzaż łódzki” Krystyny Maklakiewicz, „We mgle” Renaty Śliwki, „Senny zaułek” Krystyny Matejewskiej).

Wykonanie tkaniny wymaga cierpliwości i czasu,  roku, dwóch a nawet trzech lat, w zależności od wielkości tkaniny i precyzji wykonania. Widać także jak dużej ilości kolorowej wełny potrzeba, by uzyskać subtelne przejścia kolorystyczne i wiernie oddać plamy barwne kartonu malarskiego.

          Zespol_Tkactwa_Artystycznego_1.jpg

 

 Zespol_Tkactwa_Artystycznego_2_.jpg

 

Kilimy nawiązują do tradycji polskiej („Kilim II”, „Kilim III” Urszuli Kołakowskiej). Charakterystyczna kompozycja (bordiura, pole środkowe), prosty oszczędny rysunek oraz zdecydowane płaszczyzny koloru. Technika ta, obok tkanin dwuosnowowych i dywanów, rozwijała się w XVIII wieku na terenie Mazur Garbatych (okolice Ełku, Olecka i Pisza).

 

Tkaniny abstrakcyjne o dużych formatach tkane są z rozmachem, barwnie, mają bogatą fakturę, która powstaje w wyniku zastosowania różnych splotów tkackich a także różnorodnych włókien, jak wełna, len, konopie, juta, sizal, włókna sztuczne, cięte materiały odzieżowe, pasmanteryjne („Złoty deszcz” Iwony Klickiej). Tkanie jest żmudnym procesem. Wymaga dużej cierpliwości i talentu.  Zmaganie się z materią tkacką daje wiele satysfakcji, pozwala odpocząć i zapomnieć o codziennych troskach.

 

Koordynatorka wystawy: Ewelina Bladosz
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

 

Plakat_Galeria_Lesna_Zespol_tkactwa_artystycznego_2025.jpg

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM