Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie
ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda
tel. (89) 615 09 60
kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl
Zapraszamy na VIII Stawigudzki Festiwal Muzyki Sakralnej, który odbędzie się 17 października (niedziela) o godzinie 16:00 w kościele św. Jana Ewangelisty w Bartągu.
Gwiazdą koncertu będzie zespół "Bez Jacka", oprócz tego usłyszymy chóry: "Moderato" z Barczewa, "Konsonans" z Tomaszkowa, "Legenda" i zespół "Kosejder" ze Stawigudy, wstęp wolny, zapraszamy!
Bracia pochodzący z Gór Świętokrzyskich zaczęli interesować się muzyką, kiedy mały wtedy jeszcze Zbyszek dostał od mamy pierwszą gitarę. Akompaniował mu wtedy na tamburynie brat Jasiu, a później dołączył do nich Jacek grający wówczas na okarynie. Po przeprowadzce do Chęcin Jan zamienił tamburyno na gitarę, a Jacek okarynę na flet. Dołączył do nich kolega Max Ziętek, grający na gitarze basowej i zespół chodził od klubu do klubu, szukając możliwości zagrania koncertu. Udało im się to w klubie Merkury w Kielcach, gdzie ówczesny kierownik Szymon Szymański zauważył u nich jak to sam określił - „iskrę Bożą” i wziął ich pod swoje skrzydła. Opiekę artystyczną nad młodymi chłopcami sprawowała Joanna Jung. Wkrótce udało im się wygrać najpierw regionalne, a później wojewódzkie eliminacje konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej. W 1978 roku zespół wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Toruniu, uczestniczył w programach telewizyjnych: u profesora Aleksandra Bardiniego, „Szansonadzie” i „Siódemce”. Wielokrotnie grał na Festiwalu Rodzin Muzykujących we Wrocławiu. Pod koniec lat siedemdziesiątych bracia Jacek i Jan wrócili do rodzinnego Gdańska. Zbyszek został na kielecczyźnie. W Gdańsku jako duet zaczęli występować pod nazwą Bracia Stefańscy.
9 sierpnia 1983 roku, pobity przez „nieznanych sprawców” zginął śmiercią tragiczną Jacek Stefański. Został wpisany na helsińską listę ofiar Stanu Wojennego. Aby uczcić jego cześć, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław Horacy Chrząstek założyli zespół Bez Jacka. Grają muzykę, która nie jest prosta do zdefiniowania. Wspomagani przez Olka Grotowskiego nagrywają utwory do wierszy Leśmiana oraz własnych, wzbogacając je o muzykę zawierającą często folkowe wstawki. Czasami określa się ich muzykę jako ekologiczną. Ich największym i najbardziej znanym przebojem jest słynna „Wiewiórka”. W książeczkach dołączanych do płyt często zawarte są akordy na gitarę jako prezent dla tych, którzy chcieliby pośpiewać utwory grupy. Zespół występuje i nagrywa nieprzerwanie od 1984 roku, a ich ostatnią płytą jest krążek zatytułowany „Ot tak po prostu, tom 1 BEZ JACKA i SłODKI CAłUS”. Ponadto maja na swoim koncie takie płyty jak „Do mroku naglisz mnie”, czy „Jasiu”.<
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie
ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda
tel. (89) 615 09 60
kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl