W sobotę 15 października 2016 r. odbyła się druga wycieczka autokarowa do Fromborka oraz Pieniężna zorganizowana przez Stowarzyszenie „Tomaszkowo”, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie oraz Gminę Stawiguda.

Zwiedzamy Warmię. W tym roku zapoczątkowaliśmy wycieczki autokarowe. Pierwsza odbyła się w maju i wówczas poznaliśmy bliżej Lidzbark Warmiński. Tym razem udaliśmy się do Fromborka do Muzeum Mikołaja Kopernika oraz zwiedziliśmy Archikatedrę. Pojechaliśmy również do zaprzyjaźnionego Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Mimo silnego i zimnego wiatru naszej wycieczce towarzyszyło słońce oraz oczywiście dobre nastroje. Całą grupę prowadziła pani przewodnik PTTK Urszula Bełza. Podczas jazdy autokarem dzieliła się z nami wieloma informacjami na temat historii Warmii oraz mijanych miejscowości. Dzięki ogromnej wiedzy i niezwykłej umiejętności jej przekazywania wszyscy uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali przekazywanych wiadomości. Dzięki wycieczce do Fromborka poznaliśmy bliżej Mikołaja Kopernika. Dowiedzieliśmy się wiele o jego życiu oraz zobaczyliśmy przedmioty, którymi się posługiwał. Mieliśmy również okazję zobaczyć miejsce jego pochówku, które znajduje się w Archikatedrze.

Pieniężnie natomiast odwiedziliśmy Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów. W tym miejscu znajduje się duży zbiór przedmiotów przywiezionych przez misjonarzy z wielu egzotycznych zakątków świata. Tamtejsza pani przewodnik oprowadziła nas po muzeum, opowiedziała o każdym kraju a na koniec puściła film o misji w Papui Nowej Gwinei.

Wycieczkę zaliczamy do udanych. Dziękujemy uczestnikom, pani przewodnik i już dziś zapraszamy na kolejne wycieczki autokarowe po Warmii, które realizowane będą w przyszłym roku.

Ewelina Sugajska