Artykuły
Kategorie

XI WARMIŃSKI PRZEGLĄD CHÓRÓW I ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH "KURLANTKA 2013"- program przeglądu

 

DSC 0900
Tak wygląda tegoroczna statuetka- KURLANTKA 2013

 

Zapraszamy wszystkich na XI Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „KURLANTKA 2013” pod patronatem wojta gminy Stawiguda Teodozego Jerzego Marcinkiewicza, który odbędzie się w dniach 18- 19 maja 2013 roku tradycyjnie w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Stawigudzie.

 kurlantka2013plakat3

Przegląd zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie na polu amatorskiego ruchu muzycznego naszego regionu. Przyjęta formuła, że podczas jednej imprezy występują chóry wielogłosowe, zespoły śpiewacze, folklorystyczne i kapele ludowe przyczynia się do atrakcyjności przedsięwzięcia. Głównym założeniem przeglądu jest propagowanie muzyki związanej z naszym regionem, każdy zespół musi wykonać chociaż jedną piosenkę warmińską, czyli- kurlantkę. Różnorodność muzyczna, kolorowe stroje, niesamowita rodzinna atmosfera to najważniejsze jego atuty. Chęć udziału zgłosiło w tym roku 30 zespołów, sumie ponad 500 wykonawców. Od ubiegłego roku, ze względu na bardzo duże zainteresowanie byliśmy zmuszeni do rozłożenia przesłuchań na dwa dni, podobnie w tym roku. Wszystko to sprawia, że nasza "Kurlantka" staje się znaną marką w regionie. Oprócz pieśni warmińskiej, od ubiegłorocznej edycji wprowadziliśmy dla wszystkich chętnych możliwość prezentacji stworzonych przez siebie własnych kurlantek- większość zespołów planuje wykonać swoje pieśni .

            Kurlantka rozpoczyna się w sobotę o godzinie 11.00 uroczystym otwarciem , a następnie odbędzie się sobotnia część przesłuchań, w której wystąpią zespoły:

PISZANIE, ŻYWIOŁ (PDK W PISZU), KIWITCZANKI (UG KIWITY), TĘCZA (OSM OLSZTYN), KALINA (STOW. ROGÓŻ), ANTONÓWKI (GOKiS MAŁDYTY), POTOK (BIBL. RYCHLIKI), BUCZYNA (UG RYCHLIKI), OSTRÓDZIANIE (CK OSTRÓDA), CHÓR Z OLSZTYNKA , LEGENDA (GOK STAWIGUDA), TON- LIRA (PZN BARNIEWO), WARMIANKI (MDK MIŁAKOWO), STOKROTKA (ZEiR PIENIĘŻNO), GORĄCE SERCA (BARTOSZYCE).

Około godziny 15.00 zapraszamy na koncert gwiazdy przeglądu- a będzie nią w tym roku Zespół Pieśni i Tańca „WARMIA” z Olsztyna. Przedstawią oni program w wykonaniu wszystkich sekcji- dziecięcej młodzieżowej i dorosłych, przy akompaniamencie kapeli i śpiewaków.

       W niedzielę zespól „Warmia” zaprezentuje się jako pierwszy około godziny 11.00, później niedzielna część przesłuchań i następujące zespoły:

WRZOSY (GOKSiR DŹWIERZUTY), ECHO PASYMIA (PZERiI PASYM), SENIORZY (CK DOBRE MIASTO, STERŁAWIACY (RCK RYN), CANTEMUS (GOK DYWITY), PRO- MUSICA (ELBLĄG), KOZŁOWIANKI (GCKiS KOZŁOWO), MODERATO (CKiPG BARCZEWO), KONSONANS I KOSEJDER (GOK STAWIGUDA), DYBZAKI (GOK GIERZWAŁD), WOJCIESZANIE I RONDOWIANIE (GOK TOLKO), JEZIORANIE (MOK JEZIORANY).

 

 Każdy zespół otrzymuje statuetkę – a jest nią rzeźba muzykanta. Do tej pory nasza drewniana kapela (co roku wręczana była inna postać) składa się z akordeonisty, klarnecisty, basisty, cymbalisty i skrzypka- w tym roku dołączy do nich bębnista. Organizatorami Kurlantki są : Gminny ośrodek Kultury, Urząd Gminy, Publiczne Gimnazjum, Zespół Szkolno- Przedszkolny, Biblioteka w Stawigudzie. Patronatem medialnym objęły nas : TVP Olsztyn, Polskie Radio Olsztyn, Nasz Olsztyniak, Radio Plus Olsztyn, wo24.pl, Gazeta Warmińska.

             Zapraszamy wszystkich chętnych do spędzenia tych dwóch dni razem z nami – naprawdę warto. Wstęp wolny !

     

PODSUMOWANIE "KURLANTKI" PO 10 EDYCJACH

       Mija właśnie 10 lat od naszego pierwszego przeglądu, więc najwyższy czas na krótkie podsumowanie. Pomysł zorganizowania imprezy był dość prozaiczny- otóż rok wcześnie przy naszej placówce powstał chór „Legenda”. Analizując możliwości gdzie można zaprezentować swoje dokonania doszliśmy do wniosku, że zbyt wielu tego typu imprez nie ma- a jeżeli tak jest, to czemu nie zorganizować własnej. W tym czasie akurat była na ukończeniu hala sportowa przy Publicznym Gimnazjum w Stawigudzie, więc zdecydowaliśmy się, że będzie ona miejscem pierwszego przeglądu.

       22 czerwca 2003 roku, niespełna miesiąc po oddaniu do użytku hali odbył się I Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Stawiguda 2003”. Swoje umiejętności zaprezentowało 8 zespołów z całego województwa, ponadto odbył się koncert zaproszonej gwiazdy- chóru „Bel Canto” z Olsztyna pod dyrekcją Jana Połowianiuka w kościele św. Jakuba w Stawigudzie. Koncerty gwiazd w kościele odbyły się jeszcze dwukrotnie, w 2004 roku ponownie wystąpił chór „Bel Canto” a w 2005 roku chór „Pro Forma” z Olsztyna pod dyrekcją Marcina Wawruka. W następnym roku te koncerty przenieśliśmy na główną arenę przeglądu, czyli do hali. W 2006 roku wystąpił ponownie chór „Bel Canto”, 2007 Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” z Olsztyna, 2008 chór im. prof. Wawrzyczka z Olsztyna pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego. Tutaj ciekawostką jest to, że w tym dniu chórem dyrygowali studenci V roku katedry wychowania muzycznego przy UWM , dla których był to jednocześnie egzamin dyplomowy- oczywiście wszyscy go zdali na piątkę. W tym roku powracamy do starej tradycji i gwiazdą będzie Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna.

 

Od poprzedniej edycji ze względu na zwiększającą się liczbę chętnych do udziału zespołów zrezygnowaliśmy z koncertów gwiazdy, żeby im umożliwić występy. Przegląd się tak rozrasta, dlatego od ubiegłorocznej edycji postanowiliśmy przesłuchania rozłożyć na dwa dni- sobotę i niedzielę. W bieżącym roku sytuacja będzie taka sama.

          Regulamin dopuszcza do udziału w przeglądzie amatorskie chóry, zespoły śpiewacze, kapele ludowe i folkowe. Nie znam innej tego typu imprezy o tak różnorodnej stylistyce. Dzięki temu mimo wielogodzinnych przesłuchań trudno się nudzić. Repertuar jak najbardziej dowolny- jedynym wymogiem regulaminu jest wykonanie co najmniej jednej pieśni warmińskiej, czyli kurlantki. Zespoły nie są oceniane- jedynym wyjątkiem był konkurs na najlepsze wykonanie pieśni warmińskiej podczas V edycji w 2007 roku. Komisja w składzie : Edward Cyfus, Witold Lubowiecki i Wiktor Żołnierek przyznała wtedy 3 równorzędne nagrody zespołom: „Gosposie” Laseczno, „Tęcza Warmii-Braniewo, „Mazury” Szczytno.

 

Od 2008 roku pojawia się nazwa własna, czyli kurlantka. Jest to stara nazwa wesołej pieśni warmińskiej. Nazwa się bardzo szybko przyjęła i nikt już nie używa innej nazwy. Ciekawostką jest, że w wyniku błędu pisowni przegląd w 2008 roku nazywał się kurlandka- słowo oznacza zgoła co innego, a mianowicie mieszkankę Kurlandii- krainy historycznej wchodzącej w skład dzisiejszej Łotwy. Od ubiegłego roku wprowadziliśmy też nowość regulaminową- nie jest ona obowiązkowa. Pieśni śpiewane przez zespoły to przede wszystkim utwory ludowe, biesiadne, czy popularne, czyli takie które powstały kilkadziesiąt lat temu. Chcemy aby po nas też coś pozostało, aby zespoły prezentowały swoje kompozycje, czyli współczesne kurlantki. W ubiegłym roku wiele zespołów zaprezentowało takie pieśni, ten rok przyniesie kolejne. Jak się ich uzbiera dużo planujemy nagranie ich na płytę i wydanie śpiewnika.

         Od początku dużym zainteresowaniem darzą nas lokalne media. TVP Olsztyn obejmuje nas od wielu lat patronatem, podobnie jak wiele innych. Polskie Radio Olsztyn od roku 2008 rejestruje całość koncertów, które są później wykorzystywane w całości w programie tej redakcji „Raz na ludowo”. W tym roku też będzie podobna sytuacja. Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy naszej rozgłośni za wspaniałą promocję naszej kurlantki, ale przede wszystkim popularyzowanie amatorskiego ruchu muzycznego.

         A teraz czas na statystyki podsumowujące 10 edycji naszego przeglądu. Liczba zespołów biorących udział- jak już wcześniej wspominałem z roku na rok wzrasta: w I edycji wzięło udział 9 zespołów, II- 9, III- 15, IV- 22, V- 19, VI- 22, VII- 16, VIII- 20, IX- 23, X- 25, w tegorocznej edycji zaprezentują się 32 zespoły- ponad 500 wykonawców !!!. Przez 10 edycji wystąpiło 56 różnych zespołów, w tym roku padnie rekord jeżeli chodzi o zespoły debiutujące, gdyż będzie ich aż 14 !!!. Jeżeli chodzi o rekordzistów, to we wszystkich edycjach brały udział 2 zespoły: Warmianki z Miłakowa i Legenda ze Stawigudy- w tym roku także wystąpią, ponadto 9 krotnie oglądaliśmy zespół Ostródzianie z Ostródy, 8 krotnie: Gosposie z Laseczna, Kosejder ze Stawigudy, 7 krotnie: Kresowy Płomień z Zujun (Litwa), Ton- Lira z Braniewa, 6 krotnie: Tęcza z Olsztyna, Stokrotka z Pieniężna, Zaciszuki z Węgorzewa, Echo z Pasymia, 5 razy: Mazury ze Szczytna, Moderato z Barczewa, Tęcza Warmii z Braniewa. Kurlantka doczekała się 2 prac magisterskich i 1 licencjackiej poruszających tą tematykę.

          Od pięciu lat każdy zespół prezentujący się na kurlantce otrzymuje oryginalną statuetkę- a jest nią rzeźba muzykanta wykonana przez miejscowego rzeźbiarza Wiesława Śnieżko. Do tej pory w naszej drewnianej kapeli grają: akordeonista, skrzypek, cymbalista, kontrabasista, klarnecista. W tym roku dołączy do nich bębniarz. Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie, który ni byłby w stanie organizować tego przedsięwzięcia bez Publicznego Gimnazjum, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, Urzędu Gminy, Biblioteki w Stawigudzie.

 

Czas szybko mija, już zdążyliśmy zapomnieć o jubileuszowej kurlantce, a w tym roku rozpoczynamy drugie dziesięciolecie z wielkimi oczekiwaniami i nadziejami. Nie byłoby tej imprezy bez wspaniałych zespołów goszczących na naszej scenie- to przecież Wy tworzycie naszą kurlantkę i za to Wam serdecznie dziękujemy. Życzymy niezapomnianych wrażeń podczas tegorocznej edycji, patrząc na lata ubiegłe skazanej na kolejny sukces.

Dyrektor Przeglądu

Witold Lubowiecki

Image

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

ul. Leśna 2
11-034 Stawiguda

tel. (89) 615 09 60

kom. 509 757 294
e-mail: gok@stawiguda.pl

Zobacz też:

2021 © GOK Stawiguda / Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Realizacja: Agencja DM